Home

Özgeçmiş

Dr. Servet Gündoğdu

24 Mayıs 1985’te Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğdu. Vezirköprü Anadolu Lisesi’nden ve 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2012’de, OMÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında “Huzur ve Ulysses’te Derin Semantik Olarak Zaman Sorunu” adlı yüksek lisans tezini tamamladı. ABD’nin Washington Üniversitesi’nde doktora çalışmaları nedeniyle bir yıl misafir araştırmacı olarak bulundu (2015). 2018’de, OMÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında “Şiirin Özgünlüğü Bağlamında Poetika Sorunu” adlı doktora tezini tamamladı. Halen 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.  

Granada Edebiyat Dergisi”nin kuruluş çalışmalarında yer aldı ve on sayı editörlüğünü yürüttü. Uluslararası hakemli dergi  “The Human: Journal of Literature and Culture” dergisinin ortak editörlerindendir. İlk şiirleri Varlık ve Türk Edebiyatı dergilerinde yayımlandı. Şiirleri, makaleleri, kitap eleştirisi ve söyleşileri Varlık, Türk Edebiyatı, Granada, The Human ve Hece dergilerinde yayımlanmaktadır. 

“Sürgündeki Şiir” isimli şiir dosyası 2012 Homeros Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 2013 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri şiir dalında “Genç Şairin Ölümü” isimli dosyası ‘dikkate değer’ bulundu. İlk şiir kitabı “Sürgündeki Şiir”,  (İstanbul: Granada Yayınları, Nisan 2012, 2.Baskı Temmuz 2012), ikinci şiir kitabı “Alacakaranlık Düşleri” (İstanbul: Palto Yayınevi, Nisan 2014) ve “Çağdaş Türkiye’de Muhafazakâr Sanat Sorunu: Perspektifler ve Diyaloglar”  (İstanbul: Granada Yayınları, Ocak 2013) yayımlanmış kitaplarıdır. 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: