Granada Kitap, Nisan ayında 10 kitapla yayın hayatına katılacak. Yayınevinin asıl sürprizi ise Hilmi Yavuz’un editörlüğünde başlatacağı şiir dizisi.

Granada Kitap, Nisan’da yayın dünyasına merhaba demeye hazırlanıyor. Yayınevi hem edebiyata hem de gündeme dair kitaplar yayınlayacak. Granada’nın asıl sürprizi ise Hilmi Yavuz editörlüğünde başlatacağı şiir dizisi… Hilmi Yavuz yaklaşık 10 yıl önce Can Yayınları’nda genç şairlerin şiir kitaplarını yayına hazırlamıştı. Şimdilerde ise Servet Gündoğdu, V.B. Bayrıl, Halil İbrahim Polat, A. Barış Ağır ve Kahir Temimoğulları gibi şairlerin şiir kitaplarını yayına hazırlıyor. Hilmi Yavuz ile Granada Kitap’tan çıkacak olan şiir dizisi ve şiir hakkında konuştuk.

Şiir dizisi editörlüğünüzün amacı ne?

Genç, nitelikli şairleri onların ilk kitapları ile birlikte tanıtmak, onların öne çıkmasına yardımcı olmak ve onların kendi kimlikleri ile şiir yazabilmelerinin yolunu açmak ki bütün mesele bu.

2002’de Can Yayınları’ndaki şiir dizisinde birçok şairin şiir kitaplarını yayınlamıştınız. O günden bu yana şiirde değişen, aynı kalan ne?

Burada değişen ve aynı kalanı birlikte ele alınca Yahya Kemal’in imtidad olarak adlandırdığı bir başka deyişle değişerek devam etmek, devam ederek değişmekten bahsetmiş oluyoruz. Şimdi 2000’li yılların Ercan Yılmaz’ından, Can Bahadır’ından bugüne, Servet Gündoğdu’ya ve diğer arkadaşlara uzanan çizgi içerisinde aynı kalan hiç şüphesiz gelenek meselesidir. Bu geleneğe sahip çıkmak, onu yeniden üretmeye çalışmaktır.

Yayınlayacağınız ilk eserler neler?

Granada Yayınları bana üç dosya sunmuştu. Bu üç dosya A. Barış Ağır, Halil İbrahim Polat ve Servet Gündoğdu’nun dosyaları. Ben bir de bunlara Kahir Temimoğulları’ının dosyasının eklenmesi gerektiğini düşündüm.

Günümüz şiir ortamı hakkında ne düşünüyorsunuz? Problemler neler sizce?

Genç şairlerin büyük bir kısmı şiir cahili. Ne kendinden önce yazılanlardan haberleri var ne de şiirin teknik bilgisinden. Günümüzün ayartmaları var tabii ve o ayartmalara yakın duran şairler, eğer onlara şair denirse, daha çok prim topluyorlar. Lakin bunlar geçicidir. Kalıcı olan sahih şiirdir. Başından beri şiirin elitist olduğunu savunurum. Şiir her şeyden önce nitelikli okurla buluşmalıdır diyorum.

Kimdir nitelikli okur?

Kendi beğenisi ile şiir kitabı seçen okurdur. Günün ayartması ya da bestseller listeleri ile değil, kendi değer yargılarıyla nitelikli şiir kitabı seçen okurdur. Ve tabii nitelikli okurun bir başka kriteri var ki o da kitaplığıdır. Kitaplığının şiir bölümüne bakarak bir kişinin nitelikli bir okur olup olmadığına hemen karar verebilirsin.

V. HÜSEYİN KAYA/ İSA İLYAS KARABAŞOĞLU

http://www.stargazete.com/kultursanat/siirin-editoru-hilmi-yavuz-haber-433481.htm

Advertisements